שומר ראש: כך הפך בוגדן פלאניץ' לבלם הטוב בליגה

גם פתיחה חלשה וביקורות קטלניות לא הרתיעו את בוגדן פלאניץ', שפילס דרכו אל עבר צמרת הבלמים בליגה. אפק: "יש לו נוכחות בולטת ומשפיעה". שי מימון: "הוא חזק מנטלית"

יגאל גולדשטיין
יגאל גולדשטיין  03.03.21 - 16:55
תחילת כתבה

אחת מנקודות התורפה של מכבי חיפה בשנים האחרונות היתה בעמדת הבלם הזר. לא מעט פרצופים עברו בכרמל, אך אף אחד מהם לא הצליח להותיר חותם ולשדרג את ההגנה. שמות כמו טרנט סיינסבורי, אטיין ריינן ואליסון דוס סנטוס עזבו כלעומת שבאו אחרי שלא סיפקו את הסחורה. העונה ייתכן שהרכבת תיעצר בזכות בוגדן פלאניץ'.

צירופו של הסרבי בן ה-29 בקיץ מסטיאווה בוקרשט לא היה פשוט. הוא היה כרוך במאבק משפטי ובלקיחת סיכון, אבל נדמה שהמאמץ נשא פרי. פלאניץ' מוביל את ההגנה הטובה ביותר בליגת העל, ולמרות שהוא כאן רק זמן קצר, כבר מוכיח תכונות של מנהיג כשלצידו במרכז ההגנה צעירים כמו עופרי ארד ועאיד חבשי.

"בלם ששיחק כבלם מוביל בהרכב של סטיוואה בוקרשט חייב להיות בלם איכותי", מנתח פרשן ערוץ הספורט ושחקנה לשעבר של מכבי חיפה, עומרי אפק, "רואים עליו שהוא מחפש להנהיג ולא להיות בלם משלים".

אבל לא הכל הלך חלק בהתחלה. נגד טוטנהאם ההגנה קרסה, אבל זה לא היה המבחן האמיתי. ההפסדים להפועל חיפה והפועל כפר סבא הדליקו נורה אדומה אצל הירוקים והביקורות החלו לצוץ. בכל התקופה הזו שמר ברק בכר על פלאניץ' והביע בו בטחון מלא, וזה השתלם. אחרי שספגה 10 שערים בששת המחזורים הראשונים, ההגנה  של חיפה התייצבה ומאז מאזנה עומד על שבע ספיגות ב-16 משחקי ליגה נוספים.

"בגלל כושר משחק לקוי וחוסר תיאום עם קו ההגנה הוא עשה טעות קריטית אחת או אפילו שתיים כל משחק", ציין אפק, "בחודשיים-שלושה האחרונים יש שיפור עצום ביכולת שלו ובחיבור שלו עם קו ההגנה. הוא מהיר וחזק מאוד, שקט עם הכדור. צריך לקחת בחשבון שהבטחון העצמי הגבוה שלו והרצון שלו לעשות פעולות 'גדולות' של בלם מוביל, לפעמים יכולות לעלות בטעויות, אבל בהחלט מדובר בבלם עם נוכחות בולטת ומשפיעה".

שי מימון, שהיה בקבוצה האחרונה של חיפה שלקחה אליפות מוסיף: "ככל שהציפייה גדולה יותר, יש משמעות גדולה לכל טעות. הקהל גם מאוד חסר. שחקן צריך להיות חזק מנטלית ונראה שהוא כזה".

גם הנתונים האישיים של פלאניץ' מרשימים. הוא מדורג חמישי בליגה בחילוצי כדור, שישי בחילוצי כדור בחצי ההגנתי, חמישי בבלימת איומים, 13 במאבקי אוויר מוצלחים ושביעי בליגה במסירות מדויקות. כל אלה הופכים אותו למועמד מוביל לתואר הבלם הטוב בליגה, על אף שהוא לא מוכן להעיד זאת על עצמו.

מעבר לתרומה על המגרש, פלאניץ', כאמור, הפך לאחד המנהיגים של חיפה על כר הדשא ובחדר ההלבשה. הוא מרבה לכוון את השחקנים ומדברים על חיבור מיידי למועדון. "חתמתי על חוזה לשלוש שנים ואני רואה את עצמי ממשיך במועדון לאורך התקופה הזו", הוא אומר לאנשי המועדון. "מצד אחד הוא קשוח, אבל יש בו נתינה. הוא אוהב את הסמל כאילו גדל בכפר גלים", אמרו בקבוצה ומימון מסכם: "בלם ממדינה זרה צריך להיות מנהיג. כשאתה מגיע מבחוץ, זאת הציפייה".

במכבי חיפה מודעים גם למזג החם שלו, אך מנסים לנתב את האנרגיות שלו לחיוב. במהלך הקטטה בדרבי אחד מאנשי המשק של הירוקים חיבק את פלאניץ' והוביל אותו לחדר ההלבשה. "הוא תמיד יגן על חבריו, אבל צריכים אותו על הדשא", הסבירו.

אבל כל המחמאות יהיו לריק אם פלאניץ' לא יעזור לחיפה לזכות באליפות אחרי 10 שנים. אם הירוקים יסיימו במקום השני, אף אחד לא יזכור לו את המנהיגות, הנתונים והיכולת, אלא רק את הפסד התואר. "בינתיים הוא עושה עבודה טובה", מסכם מימון, "הקבוצה כולה בעונה טובה, וזה מוסיף לו. כשקבוצה דומיננטית במשחק, אז לחלק האחורי שלה יותר נוח". כן, בחיפה של העונה זה אליפות או כישלון, וכך גם במקרה של פלאניץ'.